Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Leczenie Nadciśnienia

Leczenie Nadciśnienia

leczenie nadciśnienia

ból głowy, nadciśnienie, środki przecibólowe
09.11.2024 07:00 Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne

Ból głowy jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie i dotyczy prawie 3 miliardów ludzi. Może być spowodowany m.in. nadużywaniem leków, stanami migrenowymi, chorobą, stresem czy zaburzeniem pracy układu hormonalnego.  Bez względu na rodzaj bólu głowy – zazwyczaj pierwszym krokiem w jego tłumieniu staje się sięganie po środki przeciwbólowe. Za chwilową ulgą w bólu czai się jednak spore ryzyko, które może powodować jeszcze więcej problemów. Jednym z nich jest podwyższone ciśnienie krwi. Jaka jest korelacja między bólem głowy a nadciśnieniem?  

Jest kilka sposobów na poprawę ciśnienia tętniczego krwi, im wcześniej wprowadzimy je w życie, tym większa szansa na uniknięcie komplikacji w przyszłości
12.10.2024 09:28 Jak skutecznie ograniczyć ryzyko nadciśnienia? Ten prosty sposób "załatwi" sprawę

Wysokie ciśnienie krwi nie zawsze daje o sobie znać, ale zbagatelizowane może prowadzić do ryzyka choroby serca, udaru mózgu, a nawet chorób neurodegeneracyjnych. Badacze twierdzą, że jest kilka sposobów na poprawę ciśnienia tętniczego krwi, im wcześniej wprowadzimy je w życie, tym większa szansa na uniknięcie komplikacji w przyszłości.

Jak mierzyć ciśnienie krwi?
03.08.2024 10:05 Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Lekarz mówi, co zaburza pomiar

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, którą można rozpoznać samemu w domu - ważne, aby regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, zapisywać je w dzienniczku, a następnie wyniki pokazać lekarzowi. Tylko w ten sposób można w porę wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak nie wszystkie pomiary są sobie równe - lekarz radzi, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, aby nie fałszować wyników!

nadciśnienie
08.10.2023 14:59 Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?

Wysokie ciśnienie to ryzyko udaru, niewydolnościnerek i śmierci. Na początku choroby zmiana stylu życia często wystarcza do jego obniżenia. A jeśli bierzesz już leki, prawdopodobnie lekarz zmniejszy ci dawkę. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Co jeszcze musisz zrobić? Pytamy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. Dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego trybu życia, mamy istotny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Nie pozostaje to bez znaczenia również kiedy chorujemy na nadciśnienie. Jak należy postępować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.